Levý banner
Pravý banner
Meni
0 0,00
Manjka vam še 70 do brezplačne dostave
Kategorija

Učinki neposredne in posredne razsvetljave

Novice in obvestila

Karin

Vsak dom potrebuje ustrezno osvetlitev. Za nekatere namene neposredno, za nekatere posredno. Toda kakšna je razlika med njima?

Za vsako hišo ali stanovanje lahko vsak kupi različna svetila. Način, kako bo svetloba sijala, je eden od pomembnih vidikov pri izbiri. Ločimo dve vrsti razsvetljave. Neposredne in posredne. Toda kaj to pomeni v praksi?

Neposredna razsvetljava

Ko slišite neposredna razsvetljava, si verjetno predstavljate ostro in močno svetlobo. To so luči, ki so usmerjene v določeno sobo ali predmet. To pomeni, da svetijo neposredno. To obliko razsvetljave lahko uporabimo za različne namene. Direktna osvetlitev se uporablja na primer kot osnovna ali glavna svetilka ali pa tudi na mestih, kjer bi radi osvetlili določen del prostora ali poudarili določen predmet.

 

Posredna razsvetljava

Pri indirektni osvetlitvi je razlika v nasprotju z direktno. Gre za svetlobo, ki se odbija od stropa ali stene in na ta način enakomerno sije po prostoru. Za indirektno osvetlitev se najpogosteje uporablja topla bela barva, ki zagotavlja prijetno vzdušje in ne bo zaslepila.


Na kaj pomisliti pri izbiri

Pri neposredni svetlobi morate vedno upoštevati, da ne sme biti bleščeča in da vam ne sme svetiti neposredno v oči. Smer svetlobe je treba nato prilagoditi tako, da se ne odbija od različnih odsevnih površin. To je lahko na primer TV ali računalniški zaslon.

Indirektna svetloba lahko povzroči tudi utrujenost oči. To se lahko zgodi, če je v prostoru le ena. V praksi to pomeni, da najboljšo in pravilno osvetlitev celotnega prostora zagotavlja pravilna kombinacija neposredne in posredne osvetlitve.

 

Kako ustvariti posredno osvetlitev

Posredna razsvetljava se ustvari na primer s stropno ali stensko svetilko. Pri stenskih lučeh indirektna osvetlitev ustvarja svetlobo navzgor ali na steno. Indirektno svetlobo lahko ustvarite tudi z drugimi svetili z manjšimi ali večjimi senčniki. LED trakovi, nameščeni na spodnji strani pohištva, so kot nalašč za ta namen.

 

Primeri uporabe neposredne in posredne razsvetljave

Več vrst svetil je odličnih za neposredno osvetlitev. Za poudarjanje različnih mest ali predmetov lahko uporabite različne reflektorje, ki jih lahko usmerite kamor koli potrebujete. Glede na to, kaj konkretno morate osvetliti, lahko izberete manjše stenske ali stropne reflektorje. Za neposredno svetlobo poskrbi tudi talna svetilka. Namizna svetilka bo služila kot neposredna luč za mizo.

Za neposredno osvetlitev so primerne tudi različne vrste luči. Vedno pa je treba upoštevati, da mora biti sam vir svetlobe skrit. Tako, da svetloba ne sije neposredno, ampak s pomočjo odseva. Primeren je praktično povsod, kjer želite počivati. Oddajajo le šibko svetlobo, zato vas ob počitku ne bodo bolele oči in se boste lahko udobno sprostili. Odlični so tudi različni LED trakovi, ki jih lahko postavite na različne robove omaric, pa tudi stopnic ali hodnikov. V spalnici ali dnevni sobi lahko uporabite različna svetila s senčniki.



Kot smo že omenili, je za izpolnitev namena neposredne in posredne razsvetljave potrebno dobro kombinirati obe vrsti. To je edini način, da zagotovite, da vas med delom ali počitkom ne bolijo oči, tako da dobite točno tisto svetlobo, ki jo potrebujete za vsako dejavnost.

Autor článku:

Karin
Karin Specialist za podporo strankam

Imate vprašanje? Kontaktirajte nas!

Vprašajte karkoli

Martin

Imate vprašanje? Kontaktirajte nas!

01 600 93 29 (Pon - Pet, 8:00 - 17:30)

Vprašajte
 
                     

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Vse pravice pridržane. Informacije o obdelavi osebnih podatkov. i