Levý banner
Pravý banner
Meni
0 0,00
Manjka vam še 70 do brezplačne dostave
Kategorija

Solarni paneli – možnosti njihove postavitve

Novice in obvestila

Karin

Postavitev solarnih panelov pomembno vpliva na njihovo delovanje. Obstaja pa veliko možnosti za namestitev.

V naših nedavnih člankih o solarnih panelih smo pisali o osnovnih informacijah, v nadaljevanju pa smo razložili razlike med monokristalnimi in polikristalnimi vrstami. Danes si bomo ogledali še druga temeljna vprašanja o solarnih panelih, in to je možnost njihove namestitve na družinske in stanovanjske zgradbe ali v njihovo bližino.


Streha

Najpogostejša in hkrati zelo funkcionalna rešitev je postavitev soarnih panelov na streho. Pri takšni vgradnji sta pri čim večji učinkovitosti pomembna dva parametra: usmerjenost panelov v kardinalne točke (najboljša rešitev za največji izkoristek je smer proti jugu) in naklon strehe.

Na splošno mora biti panel čim bolj pravokotno izpostavljen sončni svetlobi. Idealna možnost je streha, obrnjena proti jugu, z naklonom med 25 in 38 stopinj. Kljub temu so izgube v proizvodnji minimalne pri naklonu do približno 60 stopinj. Alternativa južni strani je orientacija panela na jugovzhod ali jugozahod. Vendar pa je pri teh variantah v primerjavi z južno treba upoštevati izgubo zmogljivosti, ki se giblje od približno 5 do 10 odstotkov. V primeru, da se odločite za namestitev panelov v smeri zahod ali vzhod, bo izguba njihove potencialne moči kar 20% v primerjavi s tistimi v smeri jug. Ta upad je možno omiliti s povečanjem izhodne moči, s sočasno postavitvijo panelov na zahodno in vzhodno stran ali z dvigom proti jugu. Pri izbiri kardinalnih točk se izogibajte severnemu v vseh njegovih oblikah (sever, severozahod, severovzhod).

Namestitev solarnih panelov se razlikuje med poševnimi (sedlastimi) in ravnimi tipi streh. Pri poševnih strehah se lahko namestijo tako na strešno kritino kot namesto nje. Izogibajte se horizontalni namestitvi pri ravnih - v takih primerih lahko pride do 10% izgube moči. Rešitev je uporaba nosilne konstrukcije, na katero lahko postavite panele v želenem naklonu in smeri. Dviganje in s tem uporaba nosilne konstrukcije mora potekati v vsakem primeru, če je naklon strehe manjši od 15 stopinj.

Če je vaša streha res netipična ali pa njena nosilnost ne omogoča vgradnje solarnih kolektorjev, ne skrbite. Obstajajo alternative, ki jih bomo prikazali spodaj.


Garaže in balkoni

Druga možnost je postavitev sončnih kolektorjev v garaži. Toda v tem primeru morate razmišljati o estetski strani. Alternativa primerna predvsem za večstanovanjske hiše je postavitev panelov na balkon. Lahko je na primer v obliki markize, ki poleti prijetno zasenči notranjost stanovanja. Hkrati pa pozimi, ko je sonce nižje, ne preprečuje vstopa sončne svetlobe v dom.


Posestva

Pogosto uporabljena metoda je tudi postavitev solarnih panelov na posestvu. Njihova velika prednost je v tem, da jih lahko usmerimo na najprimernejšo kardinalno točko (jug) in s tem povečamo njihovo učinkovitost. Vendar pa morate pričakovati, da bo treba električno energijo distribuirati do ciljne lokacije (hiša). Na utrjenih površinah lahko plošče položimo tik nad tlemi, pri zatravljenih je potrebna nosilna konstrukcija. To je zato, da rastoča vegetacija ne zasenči kolektorjev – in povzroči izgube električne energije.


Druge možnosti 

Če vam nobena od variant ne ustreza, nič hudega. Obstajajo tudi druge možnosti za postavitev solarnih panelov. Veliko jih je. Lahko razmislite o uporabi drugih zgradb v bližini vašega doma (skedenj, garaža, pergola, lopa). V tem primeru lahko razdelite električno energijo v vaš dom. In obstajajo še manj običajne, a funkcionalne alternative. Sem spada postavitev panelov na ograje ali paviljone.

Še zadnji nasvet: Prepričajte se, da nič ne ovira poti sončne svetlobe do vaših sončnih celic. Prepričajte se, da veje, mansardno okno, strelovodi, dimniki ali drugi predmeti ne ovirajo prehoda žarkov.

Autor článku:

Karin
Karin Specialist za podporo strankam

Imate vprašanje? Kontaktirajte nas!

Vprašajte karkoli

Martin

Imate vprašanje? Kontaktirajte nas!

01 600 93 29 (Pon - Pet, 8:00 - 17:30)

Vprašajte
 
                     

SORODNI izdelki

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Vse pravice pridržane. Informacije o obdelavi osebnih podatkov. i